Kuba wolski gdubt byl - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
Gdyby czas ogarnął haos - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
Dziś mówię: mnie się nie chce, Mnie już to nie łechce, Było" JUŻ PO CHŁOPIE - CHŁOPAKI Z LUBLINA "ciągle mi się śnią zielone cudne oczy i w każda noc tej dziewczyny nigdy dość kobieta pod facetem dołki kopie przed ołtarz zaciągnie i JUŻ PO CHŁOPIE nad jeziorem w pewną noc wpadła mi w oko miała piegi"
to był welt - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
Gdyby byo mona cofn czas -sowa - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
kochalas go kuba wolski - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
gdyby czas ogarnął - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
ohER. Katalog Bogusława SzczypińskaJęzyk polski, ScenariuszeJak pisze o miłości poeta "czasów niepoetyckich?" - "Między nami nic nie było" A. Asnyka - scenariusz lekcji dla klasy III technikum zawodowego Jak pisze o miłości poeta "czasów niepoetyckich"? - "Między nami nic nie było" A. Asnyka Scenariusz lekcji dla klasy III technikum zawodowego. I Cele operacyjne: Uczeń: - współpracuje z grupą - analizuje wiersz - formułuje wnioski - dokonuje porównania innymi wierszami o miłości(romantyków) II Metody: pogadanka wstępna, metoda problemowa. III Przebieg lekcji: 1. Pogadanka wstępna. Odwołanie się do znanych już wierszy poety, omawianych podczas wprowadzenia do pozytywizmu, tzw. wierszy programowych: "Do młodych", "Daremne żale". Uzupełnienie wiedzy o A. Asnyku. Poeta, uczestnik powstania styczniowego, autor wierszy, w których zawarty był program pozytywistów, także wierszy o miłości. Znany także pod pseudonimem El...y. 2. Zapisanie tematu lekcji. Podanie krótkiej informacji o wierszu. Wiersz "Między nami nic nie było" napisany został w 1870 r. i wiąże się z postacią Anieli Grudzińskiej, którą poeta poznał dwa lata wcześniej. Ona miała wtedy 16 lat, on 30. Panna nie brała tej znajomości poważnie, w przeciwieństwie do poety. Nie należy jednak zbyt dosłownie odnosić tej historii do wiersza, gdyż sam poeta w innym liryku pisze: "Ja ją kochałem, tak mi się zdaje..." (do którego zresztą wiersz przyznawała się niejedna kobieta). 3. Postawienie pytania głównego: Jak pisze o miłości Adam Asnyk? 4. Wzorowe odczytanie utworu. 5. Ciche czytanie utworu 6. Analiza. Praca w grupach. I grupa II grupa Czego nie było: Co było (czyli prócz): żadnych zwierzeń prócz wiosennych marzeń wyznań żadnych girlandy tęcz nic nie łączyło jasnych zdrojów III grupa Ile razy pojawia się wyraz "prócz". Analiza związków wyrazowych. Wnioski: (czy można powiedzieć "nic", jeśli jest wyraz "prócz"). IV grupa. Nastrój wiersza (analiza środków stylistycznych) Wnioski: Nie było mowy o miłości (środki stylistyczne- paralelizmy składniowe). Była nadzieja. Uczucie? Coś nieuchwytnego, co mogło być miłością. Może nieodwzajemnioną? (środki stylistyczne- epitety, przenośnia). Podmiot liryczny wyznaje, że nic głębszego nie łączyło dwojga ludzi. Nie znaczy to jednak, że nie rodziło się uczucie, przynajmniej z jednej strony, mimo że stać mówiącego na autoironię. Ta autoironia i zastosowane związki wyrazowe powodują, że nastrój wiersza nie jest przygnębiający (marzenia, girlandy tęcz, jasne zdroje). 7. Czy podobnie o miłości pisali romantycy? Co łączy te utwory? Asnyk nie pisze o miłości szczęśliwej, podobnie jak romantycy. Potrafi jednak łączyć ironię z sentymentalnymi atrybutami miłości tkliwej (otoczenie przyrody). W miejsce rozpaczy, łez, cierpienia wprowadza ironię, próbę zdystansowania się, spojrzenia z boku na nieodwzajemnione uczucie. 8. Głosowa interpretacja utworu.(z podziałem na role: ONA- "Między nami..". ON- "Prócz.." 9. Zadanie pracy domowej.(do wyboru) A. Wypisz z wiersza najciekawsze środki stylistyczne, uzasadnij wybór. B. Naucz się wiersza na pamięć. C. Dokonaj analizy porównawczej z dowolnym wierszem romantyków o miłości 10. Ocena pracy uczniów. Opracowanie: Bogusława Szczypińska Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Katalog KuratoriumHistoria, Tematy maturalnePisemny egzamin dojrzało¶ci z historii -1999/2000 (¦l±sk) Temat maturalny z zasobów serwisu edukacyjnego Copyright © Edgard Multimedia Pisemny egzamin dojrzało¶ci z historii szkoły młodzieżowe sesja wiosenna rok szkolny 1999/2000 Termin: 10 maja 2000 r. ¦l±skie Kuratorium O¶wiaty w Katowicach 1. Rzeczpospolita doby saskiej na tle przemian politycznych, gospodarczych i kulturalnych Europy. 2. Kierunki i efekty działalno¶ci polskich emigracji popowstaniowych XVIII i XIX wieku. 3. Czę¶ć A - dokonaj analizy Ľródeł. Czę¶ć B - napisz wypracowanie na temat: Droga ku wojnie - ¶wiat w latach 1933-1939. ¬ródła do tematu "Droga ku wojnie - ¶wiat w latach 1933-1939" ¬ródło A Marszałek ¦migły-Rydz liczy na pomoc sojuszników. Fotomontaż jaki ukazał się w prasie paryskiej w sierpniu 1939 roku. Ekwilibry¶ci: Daladier, ¦migły-Rydz, Chamberlain. ¬ródło B "Gazety Wojenne" ¬ródło C Hitler po nieudanym puczu w 1923 roku, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" Zamiast zdobywać władzę z broni± w ręku, wetkniemy - ku zmartwieniu posłów katolickich i marksistowskich - nos do Reichstagu. Przegłosowywanie ich zamiast rozstrzeliwania będzie co prawda dłużej trwało, ale w końcu ich własna konstytucja dopomoże nam do zwycięstwa. Każde legalne postępowanie jest powolne, ale prędzej czy póĽniej zdobędziemy większo¶ć - a tym samym Niemcy"… ¬ródło D Hitler o polityce, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" "Stworzę propagandow± podstawę do rozpętania wojny, mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna. Zwycięzcy póĽniej nikt nie zapyta, czy mówił on prawdę, czy nie. Kiedy wszczyna się i prowadzi wojnę, ważna jest nie sprawiedliwo¶ć, lecz zwycięstwo. Opancerzyć serca przed współczuciem. Działać brutalnie. 80 milionów ludzi musi zdobyć swoje prawa. Ich istnienie musi być zapewnione. Silniejszy ma rację. Maksymalna bezwzględno¶ć"… ( ¬ródło E Hitler o polityce, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" "Rozwi±zywanie problemów wymaga odwagi. Nie wolno stosować zasady rozwi±zywania problemów przez dostosowanie się do okoliczno¶ci. Raczej odwrotnie: okoliczno¶ci naginać do swoich ż±dań. Bez wtargnięcia do obcych państw, bez targnięcia się na cudz± własno¶ć nie jest to możliwe. Podstaw± każdej siły jest przestrzeń życiowa mierzona wielko¶ci± państwa. Jaki¶ czas można znosić wyrzeczenia, ale w końcu trzeba podj±ć decyzję, tak albo tak… Polska będzie zawsze po stronie naszych wrogów - …Gdańsk nie jest przedmiotem, o który idzie gra. Rzecz w poszerzeniu przestrzeni życiowej na Wschodzie, w rozwi±zaniu problemów bałtyckich i zapewnieniu narodowi wyżywienia… Nie mamy nic do stracenia, możemy tylko wygrać. Nasza sytuacja gospodarcza na skutek nałożonych na nas ograniczeń jest taka, że mogliby¶my wytrzymać jeszcze zaledwie kilka lat… Nie pozostaje nam nic innego, musimy działać… Nasi przeciwnicy nie brali pod uwagę siły mojej osobowo¶ci. To marne robaki. Przygl±dałem im się w Monachium"… (1939) ¬ródło F Układ niemiecko-japoński w sprawie wspólnego zwalczania Międzynarodówki Komunistycznej, tzw. pakt antykominternowski, zawarty w Berlinie 25 XI 1936 r. Wiek XX w Ľródłach, Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard. Rz±d Rzeszy Niemieckiej i Cesarski Rz±d Japoński. ¦wiadome, że celem Międzynarodówki Komunistycznej, nazwanej Kominternem, jest rozkład istniej±cych państw i zawładnięcie nimi za pomoc± wszelkich dostępnych ¶rodków. Przekonane, że tolerowanie mieszania się Międzynarodówki Komunistycznej w stosunki wewnętrzne narodów zagraża nie tylko ich pokojowi wewnętrznemu i dobrobytowi społecznemu, lecz także pokojowi ¶wiata w ogóle. Pragn±c współpracować ze sob± dla obrony przed rozkładem komunistycznym, zgodziły się na następuj±ce postanowienia: Art. I Wysokie Państwa układaj±ce się postanawiaj± informować się nawzajem o działalno¶ci Międzynarodówki Komunistycznej, naradzać się nad koniecznymi ¶rodkami obronnymi i realizować je w ¶cisłej współpracy. Art. II. Wysokie Państwa układaj±ce się zaprosz± wspólnie inne państwa, których spokój wewnętrzny zostanie zagrożony rozkładow± działalno¶ci± Międzynarodówki Komunistycznej, do podjęcia ¶rodków obronnych w duchu niniejszego układu lub do uczestniczenia w niniejszym układzie. […] Sporz±dzono w dwóch egzemplarzach w Berlinie, dnia 25 listopada 1936 roku. ¬ródło G Tzw. protokół Hossbacha. (1937 r.) W: II wojna ¶wiatowa "Marsz ku wojnie" "W ogóle führer uważa za bardzo prawdopodobne, że Anglia, a przypuszczalnie także Francja, cichaczem spisały już na straty Czechy i pogodziły się z tym, że w pewnym momencie Niemcy rozstrzygn± tę kwestię. Anglia nie będzie brała udziału w wojnie przeciw Niemcom przede wszystkim ze względu na trudno¶ci, jakie przeżywa imperium, oraz dlatego, że nie zechce dać się wci±gn±ć do długotrwałej wojny europejskiej. Stanowisko Anglii na pewno nie pozostanie bez wpływu na pozycję Francji. Wyst±pienie Francji bez poparcia Anglii, z perspektyw±, że natarcie załamie się przed naszymi zachodnimi fortyfikacjami, jest mało prawdopodobne. Nie należy też oczekiwać, by Francja bez udziału Anglii przeszła przez Belgię i Holandię…" ¬ródło H W dniu 5 listopada 1937 roku w kancelarii Rzeszy Hitler sprecyzował wobec dowódców wojskowych swoje plany na najbliższ± przyszło¶ć. "…naszym pierwszym zadaniem - mówił na tej naradzie - musi być rozbicie Czech i równocze¶nie Austrii, aby nie dopu¶cić do powstania niebezpiecznej sytuacji na tym skrzydle przy ewentualnym natarciu na zachód". Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach s± chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Gwiazdy i dziecięca fundacja, która korzystała z usług "Zatoki Sztuki", odcinają się od filmu Latkowskiego 21 maja 20 13:22 aktualizacja 21 maja 20 17:26 Ten tekst przeczytasz w 8 minut Film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało" w założeniu miał przedstawić ogrom tragedii, jaką doznały nastoletnie dziewczynki, które padły ofiarami pedofila związanego "Zatoką Sztuki". Po emisji materiału wielu wymienionych w produkcji celebrytów postanowiło osobiście odnieść się do sprawy. Niektórzy zapowiedzieli nawet sądowe pozwy. Film skomentowali już Jarosław Bieniuk, Radosław Majdan, Blanka Lipińska, Natalia Siwiec, Kuba Wojewódzki i zespół VOX. Ten ostatni dołączył także oświadczenie Fundacji Przemek Dzieciom , która w klubie ogranizowała liczne koncerty. Foto: MW Media Gwiazdy odniosły się do słów i filmu Sylwestra Latkowskiego TVP wyemitowało najnowszy dokument Sylwestra Latkowskiego pt. "Nic się nie stało". Film przedstawia kulisy afery pedofilskiej, która przed kilkoma laty rozegrała się w Sopocie. Główny antybohater, czyli Krystian W. pseudonim "Krystek" miał wykorzystywać i gwałcić nastoletnie dziewczynki w nadmorskiej "Zatoce Sztuki". W popularnym sopockim klubie często gościły gwiazdy. Sylwester Latkowski wplótł do swojego materiału zdjęcia z imprez, na których bywali polscy celebryci. Mimo że żadne znane nazwisko nie pojawiło się w zeznaniach świadków, dziennikarz TVP wyraźnie powiązał gwiazdy ze sprawą. Zobacz też: Wojewódzki zapowiada pozew przeciwko Latkowskiemu i TVP Sam film nie wzbudził tyle emocji, co zorganizowana po seansie debata na żywo. Przypomnijmy, że Sylwester Latkowski na łamach TVP wzywał rodzimych celebrytów, by ci ujawnili prawdę o "Zatoce Sztuki". Apel dziennikarza TVP szybko odczekał się wielu reakcji gwiazd, a Internet wprost zaczęły zalewać prośby o sprostowania lub sądowe groźby. Gwiazdy kontra Sylwester Latkowski. Celebryci odcinają się od "Nic się nie stało" Wśród gwiazd, które postanowiły się ustosunkować do ostatniego materiału dziennikarza TVP jest zespół VOX. Grupa na czele z Witoldem Pasztem, który brał udział w akcji "TAK dla Zatoki Sztuki", wytłumaczyła, z jakiej okazji gościli w sopockim klubie. Okazało się, że wizyta zespołu miała związek ze współpracą z Fundacją Przemek Dzieciom, na zaproszenie której VOX zagrała koncert w słynnej "Zatoce...". Witold Paszt i Jerzy Słota z zepsołu VOX Pismo wystosowała też wspomniana wyżej Fundacja Przemek Dzieciom. Jej prezes, Przemysław Szaliński oświadczył, że jedyny jego związek z "Zatoką Sztuki" polegał na skorzystaniu z mieszczącej się w klubie sali. Zaprzeczył jednocześnie, że prowadził tam jakąkolwiek działalność lub miał powiązania z właścicielami lokalu. Oświadczenie opublikował też. Krzysztof Skiba. Wokalista "Big Cyc" nie ukrywał, że jego zdaniem, wplątanie celebrytów w aferę pedofilską był niczym innym jak zabiegiem politycznym Foto: MW Media Krzysztof Skiba W materiale, który można było zobaczyć na TVP pojawiła się także Renata Kaczoruk. Była dziewczyna Kuby Wojewódzkiego skomentowała to na Instagramie: Foto: MW Media Renata Kaczoruk Sylwester Latkowski w osobnej wypowiedzi zwrócił się podczas debaty do Jarosława Bieniuka: Były partner Anny Przybylskiej postanowił odpowiedzieć dziennikarzowi TVP: Foto: MW Media Jarosław Bieniuk Polecamy: Bieniuk w pierwszym wywiadzie po zatrzymaniu z powodu seks-skandalu Jednym z najbardziej wyczekiwanych komentarzy był zdecydowanie ten Blanki Lipińskiej. Autorka erotyków nigdy nie ukrywała swojej przeszłości i zawsze mówiła wprost, że była menadżerką klubów nocnych. W tym również "Zatoki Sztuki" w Sopocie. Foto: Andras Szilagyi / MW Media Blanka Lipińska Grażyna Wolszczak w rozmowie z Plejadą przyznała: Foto: Andras Szilagyi / MW Media Grażyna Wolszczak Film Sylwestra Latkowskiego skomentował również Wiktor Zborowski. Foto: MW Media Wiktor Zborowski Tuż po emisji dokumentu do sprawy odniósł się również Radosław Majdan. Foto: MW Media Radosław Majdan Jedną z pierwszych osób, które na gorąco skomentowały film była pokazana w materiale Natalia Siwiec, która dodatkowo zablokowała dodawanie komentarzy na swoich profilach społecznościowych. Modelka razem z mężem, Mariuszem Raduszewskim zamieściła oświadczenie: Foto: MW Media Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski Kuba Wojewódzki jako pierwszy zapowiedział, że poda TVP i Sylwestra Latkowskiego do sądu. Foto: MW Media Kuba Wojewódzki Obojętny wobec oczerniającego materiału nie pozostał też Adam Darski, znany jako Nergal. Foto: MW Media Adam "Nergal" Darski Na razie na słowa Sylwestra Latkowskiego nie zareagował Edward Miszczak. Z dyrektorem TVN cały czas próbujemy się skontaktować. Bezskutecznie. Polecamy: Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z życiem gwiazd, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Data utworzenia: 21 maja 2020 13:22, aktualizacja: 21 maja 2020 17:26 To również Cię zainteresuje
Sklep Książki Literatura faktu, reportaż Reportaż Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny (okładka twarda, Wszystkie formaty i wydania (3): Cena: Oferta : 27,56 zł Opis Opis Silne, odważne, z niezwykłymi historiami medycznymi i doświadczeniami wojennymi. Życiorysy lekarek stanowią niezwykłą inspirację dla współczesnego czytelnika, są dowodem uporu, determinacji, zdolności oraz pokazują ogromną wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Jaki wpływ na przestrzeni lat polskie lekarki miały na historię medycyny? Katarzyna Droga, pisarka, dziennikarka, współzałożycielka magazynów „Cogito” i „Victor”, dziennikarka magazynu „Twój Styl”, a w latach 2009–2017 redaktorka naczelna psychologicznego magazynu „Sens”, nakreśla sylwetki lekarek, które odważnie zmieniały sztukę medyczną, większość życia poświęcając leczeniu i pacjentom. Poznajemy sylwetkę Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, pierwszej kobiety z dyplomem lekarskim na ziemiach polskich, wykształconej w Zurychu, z doświadczeniem zdobytym w Sankt Petersburgu, która nie mogła nostryfikować dyplomu w Polsce ze względu na płeć. Justyny Budzińskiej-Tylickiej (1867–1936), wykształconej w Paryżu, która była pionierką w dziedzinie propagowania higieny i zdrowia kobiecego. Janiny Bernasiewicz, która podczas otwarcia szpitala psychiatrycznego w Choroszczy w 1930 roku była jedyną kobietą w gronie pracujących tam lekarzy, oraz Bronisławy Dłuskiej, starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie, wykształconej w Paryżu, która wraz z mężem otworzyła w Aninie przy dzisiejszej ulicy Kajki prewentorium przeciwgruźlicze. Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną jedynie dla mężczyzn. Pokazały, że także mogą być chirurgami, onkologami, naukowcami, dyrektorami placówek medycznych. Na podstawie dokumentów, rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny oraz wspomnień autorka pokazuje determinację, siłę i odwagę Polek w medycynie. Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Dane szczegółowe Dane szczegółowe ID produktu: 1280063970 Tytuł: Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny Autor: Droga Katarzyna Wydawnictwo: Wydawnictwo Mova Język wydania: polski Język oryginału: polski Liczba stron: 304 Numer wydania: I Data premiery: 2021-10-27 Forma: książka Wymiary produktu [mm]: 30 x 184 x 214 Indeks: 39873750 Recenzje Recenzje Dostawa i płatność Dostawa i płatność Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik. Inne z tego wydawnictwa Najczęściej kupowane
Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, spotkała się z dyrektorem podrzeszowskiej szkoły i wychowawcą klasy, w której doszło do próby samobójczej uczennicy. Na początku miesiąca pisaliśmy, że uczennica jednej ze szkół podstawowych w powiecie rzeszowskim groziła, iż odbierze sobie życie. Wczoraj pracownicy kuratorium spotkali się z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy, do której uczęszcza dziewczynka. - Celem tej rozmowy było wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - mówi Mariola Kiełbon, starszy wizytator w podkarpackim kuratorium oświaty. - Uświadomiliśmy sobie, że jest to sytuacja kryzysowa, wymagająca szybkiej, fachowej pomocy, której mogą udzielić specjaliści z poradni psychologiczno - pedagogicznej. Zobowiązaliśmy dyrektora, by zgłosił wniosek o interwencję kryzysową do takiej poradni. Chodzi o wsparcie dla klasy, szkoły, czy konkretnie uczennicy po próbie samobójczej?- Dla wszystkich - mówi Mariola Kiełboń. - W takiej trudnej sytuacji pomocą otoczone jest zarówno dziecko, rodzeństwo chodzące do szkoły, wszyscy pozostali uczniowie, rodzice, nauczyciele, wychowawca, dyrektor. W tym tygodniu w szkole zapowiedziana jest ewaluacja, czyli badanie pracy szkoły. W lokalnych mediach mama 13-latki ubolewa, że dziecko nie było akceptowane przez rówieśników i czuło się zaszczute. Mówi, że zgłaszała ten problem w szkole, ale go nie rozwiązano. Czy przez to dziewczynka chciała odebrać sobie życie? - To jest przyczyna podana przez matkę. Być może właściwa, ale nie wiemy tego tak do końca. Myślę, że specjaliści przeprowadzą dogłębną diagnozę i tę przyczynę odnajdą - tłumaczy starszy wizytator. ZOBACZ TEŻ: Co popycha ludzi do samobójstwa rozszerzonego?
nigdy nic nie brała miała tytuł uczennicy roku